TZMB9V1-GS18
Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD80
DataSheet
TZMB9V1-GS18 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):9.1 V
Tolerance:±2%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 6.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C