TZX5V6E-TAP
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35
DataSheet
TZX5V6E-TAP PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6 V
Tolerance:-
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C