BZX84C3V6LT1
Description
DIODE ZENER 3.6V 225MW SOT23-3
DataSheet
BZX84C3V6LT1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):3.6 V
Tolerance:±6%
Power - Max:225 mW
Impedance (Max) (Zzt):90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)