BZX79C2V7
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35
DataSheet
BZX79C2V7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):2.7 V
Tolerance:±5%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:75 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 100 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C