BZT52C8V2
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123F
DataSheet
BZT52C8V2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):8.2 V
Tolerance:±5%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)