BZD27B3V6P-HE3-18
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 3.6V 800MW DO219AB
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZD27B3V6P-HE3-18 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, BZD27B
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):3.6 V
Tolerance:-
Power - Max:800 mW
Impedance (Max) (Zzt):8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C