GDZ6V2B-HE3-18
Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
DataSheet
GDZ6V2B-HE3-18 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2 V
Tolerance:±2%
Power - Max:200 mW
Impedance (Max) (Zzt):60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C