CZRFR52C16
Description
DIODE ZENER 16V 200MW 1005
DataSheet
CZRFR52C16 PDF
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):16 V
Tolerance:±5%
Power - Max:200 mW
Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C