BZV55-C27,135
Description
DIODE ZENER 27V 500MW LLDS
DataSheet
BZV55-C27,135 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):27 V
Tolerance:±5%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 18.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C