NZ9F6V8T5G
Description
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD923
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
NZ9F6V8T5G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.8 V
Tolerance:±5%
Power - Max:200 mW
Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 3.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C