BZX85C18-TR
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 18V 1.3W DO41
DataSheet
BZX85C18-TR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):18 V
Tolerance:±5%
Power - Max:1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 13 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C