BZG04-100-M3-18
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 120V 1.25W DO214AC
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZG04-100-M3-18 PDF
Type Description
Series:BZG04-M
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):120 V
Tolerance:-
Power - Max:1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)