BZT52C39LP-7B
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 39V 250MW 2DFN
DataSheet
BZT52C39LP-7B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):39 V
Tolerance:±5.13%
Power - Max:250 mW
Impedance (Max) (Zzt):130 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 27.3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)