CZRW55C8V2-G
Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123
DataSheet
CZRW55C8V2-G PDF
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):8.2 V
Tolerance:±6%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C