ABZT52C36-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
ABZT52C36-HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):36 V
Tolerance:±5.56%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 25.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)