SZBZX84C62LT1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 62V 225MW SOT23-3
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
SZBZX84C62LT1G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):62 V
Tolerance:±6%
Power - Max:225 mW
Impedance (Max) (Zzt):215 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 43.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)