CDZT2R8.2B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 8.2V 100MW VMN2
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
CDZT2R8.2B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz):8.2 V
Tolerance:±2%
Power - Max:100 mW
Impedance (Max) (Zzt):30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C