ABZT52B51-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 51V 500MW SOD123
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
ABZT52B51-HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):51 V
Tolerance:±2%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:45 nA @ 35.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)