BZT52C6V8-F2-0000HF
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
ZENER DIODE 6.8V 0.5W SOD-123
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZT52C6V8-F2-0000HF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.8 V
Tolerance:±5.88%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)