SMAZ15-13-F
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 15V 1W SMA
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
SMAZ15-13-F PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):15 V
Tolerance:±5%
Power - Max:1 W
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 11.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C