BZT52B18-G3-18
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 18V 410MW SOD123
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZT52B18-G3-18 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):18 V
Tolerance:±2%
Power - Max:410 mW
Impedance (Max) (Zzt):18 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 14 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C