2EZ160D10E3/TR12
Description
DIODE ZENER 160V 2W DO204AL
DataSheet
2EZ160D10E3/TR12 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):160 V
Tolerance:±10%
Power - Max:2 W
Impedance (Max) (Zzt):650 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 121.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C