VLZ3V3-GS18
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD80
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
VLZ3V3-GS18 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):3.3 V
Tolerance:-
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C