1N5954BP/TR8
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 160V 1.5W DO204AL
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
1N5954BP/TR8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):160 V
Tolerance:±5%
Power - Max:1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):700 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 121.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C