SJPZ-N40VR
Manufacturer
Sanken Electric Co., Ltd.
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 40V 2W SJP
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
SJPZ-N40VR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):40 V
Tolerance:±6%
Power - Max:2 W
Impedance (Max) (Zzt):7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 2 A
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C