MMSZ22T3G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
MMSZ22T3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):22 V
Tolerance:±5%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 15.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C