SMA3Z39A
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 39V 3W SMA
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
SMA3Z39A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):39 V
Tolerance:-
Power - Max:3 W
Impedance (Max) (Zzt):50 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:DO-214AC, SMA
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
2EZ82D2E3/TR12
2EZ82D2E3/TR12
DIODE ZENER 82V 2W DO204AL
1N4731AP/TR12
1N4731AP/TR12
DIODE ZENER 4.3V 1W DO204AL
BZX55C3V0_T50A
BZX55C3V0_T50A
DIODE ZENER 3V 500MW DO35
SMA3Z39A
SMA3Z39A
DIODE ZENER 39V 3W SMA