BZX84C12LT3G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 12V 250MW SOT23-3
DataSheet
BZX84C12LT3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):12 V
Tolerance:±5%
Power - Max:250 mW
Impedance (Max) (Zzt):25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)