1N5930BRL
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 16V 3W AXIAL
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
1N5930BRL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):16 V
Tolerance:±5%
Power - Max:3 W
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 12.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C