3EZ6.8D5/TR12
Description
DIODE ZENER 6.8V 3W DO204AL
DataSheet
3EZ6.8D5/TR12 PDF
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.8 V
Tolerance:±5%
Power - Max:3 W
Impedance (Max) (Zzt):2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C