BZX55F10-TAP
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 10V 500MW DO35
DataSheet
BZX55F10-TAP PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):10 V
Tolerance:±1%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:175°C