PSS20S92F6-AG
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
MOD IPM 6-PAC 20A 600V DIP
Catalog
Power Driver Modules
DataSheet
PSS20S92F6-AG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:IGBT
Configuration:3 Phase
Current:20 A
Voltage:600 V
Voltage - Isolation:1500Vrms
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:25-PowerDIP Module (1.134", 28.80mm)