K1500E70
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SIDAC 140-170V 1A TO92
Catalog
Thyristors - DIACs, SIDACs
DataSheet
K1500E70 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Breakover:140 ~ 170V
Current - Breakover:10 µA
Current - Hold (Ih) (Max):150 mA
Current - Peak Output:1 A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)