TD150N26KOFHPSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
SCR MODULE 2600V 350A MODULE
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
TD150N26KOFHPSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Structure:Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:2.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):223 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):350 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):4500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C