ND431625
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
SCR MODULE ISO DUAL 1600V 250A
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
ND431625 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Structure:Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
Voltage - Off State:1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):250 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):393 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):8800A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max):-
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C (TJ)