ETT580N16P60HPSA1
Description
ETT580N16P60 - PHASE CONTROL THY
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
ETT580N16P60HPSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Structure:Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
Voltage - Off State:1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):586 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):16500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 135°C (TC)