MCC72-12IO1B
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MCC72-12IO1B PDF
Part Status:Active
Structure:Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
Voltage - Off State:1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):115 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):180 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1700A, 1800A
Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)