T620022004DN
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
SCR PHASE CTRL MOD 200V 200A
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
T620022004DN PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Structure:Single
Number of SCRs, Diodes:1 SCR
Voltage - Off State:200 V
Current - On State (It (AV)) (Max):200 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):315 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):3650A, 4000A
Current - Hold (Ih) (Max):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Chassis Mount, 8" Wire Lead