VS-VSKU91/14
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VS-VSKU91/14 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Structure:Common Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
Voltage - Off State:1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):95 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):150 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max):250 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)