
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Structure: | Single |
| Number of SCRs, Diodes: | 1 SCR |
| Voltage - Off State: | 3600 V |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 1900 A |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 29900 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 2.5 V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 350 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 44000A @ 50Hz |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 350 mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | DO-200AE |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of T901N36TOFXPSA1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
MODULE POWER 50A 1200V SCR CC
MOD THYRISTOR DUAL 12KV
SCR MODULE 1200V 355A INTAPAK
CAP CER 680PF 16V X7R 1206
CAP CER 0402 180PF 16V ULTRA STA
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402
SCR MODULE 3600V 29900A DO200AE