
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Structure: | Series Connection - All SCRs |
| Number of SCRs, Diodes: | 2 SCRs |
| Voltage - Off State: | 1.6 kV |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 471 A |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 800 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5 V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 250 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 14500A @ 50Hz |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 300 mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Module |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2 |
Current price of TT425N16KOFHPSA3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SCR MODULE 6500V 850A DO200AC
SCR MOD ISO DUAL 1800V 210A
T830N14 - PHASE CONTROL THYRISTO
CAP CER 27PF 25V C0G/NP0 AXIAL
CAP CER 0402 200PF 16V ULTRA STA
CAP CER 10000PF 16V U2J 0805
SCR MODULE 1.6KV 800A MODULE