CS22-12IO1M
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SCR 1.2KV 25A TO220
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CS22-12IO1M PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):30 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.3 V
Current - On State (It (AV)) (Max):16 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):25 A
Current - Hold (Ih) (Max):60 mA
Current - Off State (Max):10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):300A, 325A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C