CS19-08HO1
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SCR 800V 29A TO220AB
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CS19-08HO1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):28 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):19 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):29 A
Current - Hold (Ih) (Max):50 mA
Current - Off State (Max):5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):160A, 180A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C