VS-ST1000C20K1
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
SCR 2KV 2913A A24
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-ST1000C20K1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Off State:2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.8 V
Current - On State (It (AV)) (Max):1473 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):2913 A
Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
Current - Off State (Max):100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):17000A, 18100A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C