VS-25TTS08-M3
Description
SCR 800V 25A TO220AB
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-25TTS08-M3 PDF
Part Status:Active
Voltage - Off State:800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):45 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.25 V
Current - On State (It (AV)) (Max):16 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):25 A
Current - Hold (Ih) (Max):150 mA
Current - Off State (Max):500 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):270A @ 50Hz
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C