VS-ST303C12LFK0
Description
SCR 1.2KV 995A TO200AB
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-ST303C12LFK0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Off State:1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):2.16 V
Current - On State (It (AV)) (Max):515 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):995 A
Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
Current - Off State (Max):50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):7950A, 8320A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C