MCR12DCNT4G
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SCR 800V 12A DPAK
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
MCR12DCNT4G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Off State:800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):20 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.9 V
Current - On State (It (AV)) (Max):7.8 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
Current - Off State (Max):10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):100A @ 60Hz
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C