S4004DS1TP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SCR 400V 4A TO252
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
S4004DS1TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:400 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):2.5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):4 A
Current - Hold (Ih) (Max):4 mA
Current - Off State (Max):2 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):25A, 30A
SCR Type:Sensitive Gate
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:TO-252, (D-Pak)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
S8X8ES2AP
S8X8ES2AP
SCR 800V 800MA TO92
VS-ST733C08LFM1
VS-ST733C08LFM1
SCR 800V 1900A B-PUK
2N5064 PBFREE
2N5064 PBFREE
SCR 200V 800MA TO92
S4004DS1TP
S4004DS1TP
SCR 400V 4A TO252