VS-16RIA60
Description
SCR 600V 35A TO208AA
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-16RIA60 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Off State:600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):60 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.75 V
Current - On State (It (AV)) (Max):16 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):35 A
Current - Hold (Ih) (Max):130 mA
Current - Off State (Max):10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):340A, 360A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C