VS-ST110S12P0V
Description
SCR 1.2KV 175A TO209AC
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-ST110S12P0V PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Off State:1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.52 V
Current - On State (It (AV)) (Max):110 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):175 A
Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
Current - Off State (Max):20 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2700A, 2830A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C